2018 m. sausio 22 d., pirmadienis

Kaip bakterijos veikia smegenis ir elgseną?

Žmogaus galvoje yra pusantro kilogramo lastelių darinys, vadinamas smegenimis. Smegenys nėra izoliuotos, jos reaguoja į kiekvienos organų sistemos poreikius ir patirtis.

Mūsų kūnuose bakterinių ląstelių yra 10 kartų daugiau, nei mūsų kūno ląstelių. Dauguma šių bakterijų yra nekenksmingos.
Žmogaus žarnyne yra daugiau nei 10 000 skirtingų rūšių bakterijų. Jos sveria 1-3kg. Genų kiekiu viršija žmogaus genus 150 kartų.

Bakterijos išsivystė kartu su žmogumi. Jos lemia smegenų vystymasi ir funkcionavimą.
Tyrinėjant gerasias bakterijas išveisiamos pelės neturinčios bakterijų, o tada patalpinamos dominančios bakterijų rūšys. Šių tyrimų metu sužinojome, kad bakterijos veikia sudėtingus reiškinius: nerimą, mokymąsi ir atmintį, apetitą ir sotumą, nuotaiką ir emocijas ir daug kitų funkcijų.

Tyrinėjant sužinojome, kaip bakterijos gali padėti ir paveikti smegenų sveikatą bei ligas.
Jums gali būti įdomu, kaip mikrobas gyvenantis žarnyne gali paveikti smegenis. Yra keletas skirtingų mechanizmų.
Vienas iš būdų yra per nervo klajoklio aktyvavimą. Nervas klajoklis kontaktuoja su žarnyno sienelėmis ir tesiasi iki pat smegenų kamieno. Tai mechanizmas per kurį bakterijos Lactobacilus rhamnosus paveikia depresinę elgseną.
Pelėms duodama atlikti užduotis skirtas matuoti depresijos neviltį. Pelės kurios gavo Lactobacilus rhamnosus bakterijų turi mažiau depresijai būdingų bruožų. Šio poveikio nėra, jei pažeistas nervas klajoklis.


Kitas būdas kuriuo žarnynas veikia smegenis - per imuninę sistemą. 80% imuninių lastelių yra žarnyne ir imuniniai pokyčiai turi įtakos keletui neurologinių sutrikimų. Tai mechanizmas per kurį Bakteroides fragilis padeda pelėms išvengti pelių išsėtinės sklerozės. Tai taip pat susiję su imuninėmis T lastelėmis, kurios žymimos markeriu CD25. Jei užblokuojamas šios imuninės lastelės aktyvumas, tuoment nelieka bakterijos teikiamos naudos.


Kitas būdas per kurį žarnynas veikia smegenis yra per žarnyno endokrininės sistemos aktyvavimą. Žarnyno endokrininė sistema pagrindinai gamina neuropeptidus ir neurotransmiterius. Pačios bakterijos gali išskirti smegenų funkciją veikiančius metabolitus. Šiuo būdu mūsų laboratorijoje naudojamės paveikti autismui būdingo elgesio simptomus. Bacteroides fragilis paveikė komunikacijos trūkumo elgseną. Tai vienas pagrindinių diagnostinių autismo simptomų. Mėlynai pažymėtas autismui būdingas bendravimo trūkumas, raudonai pažymėtas elgesys esant Bacteroides fragilis.Gerųjų bakterijų panaudojimo potencialas didžiulis. Kas jei galėtume be invazinių medicininių procedūrų gydyti depresiją, išsėtinę sklerozę, autismą. Mikrobais grįsta terapija galėtų sukurti stabilias bakterijų bendruomenes, kurios galėtų suteikti ilgalaikį efektą be poreikio nuolat tęsti gydymą. Kadangi mikrobus sąlyginai nesunku keisti ir net eliminuoti, atsiranda galimybė pritaikyti geresniam funkcionavimui, reguliacijai ir kitoms funkcijoms.


Įsivaizduokite kiek kasdien darome dalykų, kad pakeistume ar sutrikdytume savo mikrobiomą, kaip tai gali paveikti mūsų sveikatą ir sukurti predispoziciją ligoms.

--------------
Šis tekstas yra žemiau pateikto video laisvas vertimas
https://www.youtube.com/watch?v=FWT_BLVOASI&feature=youtu.be

Kopijuoti šiame tinklaraštyje paskelbtą tekstinę, vaizdinę, garsinę ir kitokio pobūdžio medžiagą pateiktą šiame tinklapyje galima tik pridedant nuorodą į tinklapį (tinklaraštį).

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą