2018 m. kovo 11 d., sekmadienis

Pagrindinių neuromediatorių funkcijos

Mano asmeninė patirtis su savo sūnumi ir kitų vaikų, turinčių autizmo spektro sutrikimų, analizė, leidžia jau pamatyti, kad egzistuoja neuromediatorių disbalansas. Kuo labiau trūksta ar yra per didelis kažkurio neuromediatoriaus kiekis, tuo ryškiau pasireiškia  autizmo spektrui būdingi bruožai. Tai, mano nuomone, susiję su psichologinėmis patirtimis ir fiziologiniais tam tikrų smegenų regionų pažeidimais. Fiziologiniai pažeidimai lemia neuromediatorių pokyčius bei psichologines patirtis (pvz., per nelyg ryškų atsaką į stresą), o psichologinės patirtys lemia neuromediatorių pokyčius, bei ilgame laikotarpyje smegenų pažeidimus ar gijimą. Tai dažnai tarsi užburtas ratas.
Smegenų pažeidimai yra atskira, plati tema. Apibendrinant, dažniausi būtų šie: ilgalaikis stresas (dažnu atveju po psichologinės traumos), mamos stresas nėštumo metu, imuniteto užaktyvinimas nėštumo metu (ypatingai II trimestre), fiziniai pažeidimai (traumos), hipoksija (deguonies trūkumas), insultai, sunkieji metalai, kitos toksinės medžiagos, organizmo problemos (kasos, kepenų, inkstų sutrikimai, vidurių užkietėjimas ir pan.), disbakteriozė (žarnyno mikrobų trūkumas), badavimas arba nepakankamas reikiamų medžiagų kiekis maiste, uždegiminiai procesai, virusai, bakterijos ir... genai. Šie pažeidimai per įvairius procesus išbalansuoja ar sutrikdo neuromediatorių gamybą, neleidžia sukurti reikiamo poveikio reikiamuose neuronuose (neatkeliauja signalas, arba atkeliauja per daug/per mažai reikiamo neuromediatoriaus, atkeliauja ne tas, kurio reiktų), ko pasekoje stebimi autizmo bruožai ir sunkumai. Ir galiausiai vis tiek didžioji dalis procesų sukasi aplink neuromediatorius.  Kaip tai paveikti? Nėra vieno atsakymo tinkančio visiems atvejams. Reikia nagrinėti iki smulkmenų konkrečius atvejus.

Taigi, stebuklingosios medžiagos neuromediatoriai...

Neuromediatoriai - tai cheminės medžiagos, kurios padeda nervinėms ląstelėms (neuronams) bendrauti tarpusavyje per chemines jungtis (sinapses).
Neuromediatoriai užima svarbią rolę formuodami kasdieninį gyvenimą ir organizmo funkcijas. Nežinoma, kiek tiksliai yra neuromediatorių rūšių, tačiau daugiau nei 100 skirtingų cheminių medžiagų atlieka neuromediatorių funkcijas. (1)

Kai kurie neuromediatoriai yra labiau paplitę, svarbesni, nei kiti neuromediatoriai. 

Glutamatas smegenyse ir stuburo smegenyse naudojamas greitai sužadinti sinapses. Jį taip pat naudoja daugelis sinapsių, kurios yra "modifikuojamos", pavyzdžiui gali padidinti arba sumažinti stiprumą. Modifikuojamos sinapses, manoma, yra pagrindiniai atminties saugojimo elementai smegenyse. Per nelyg didelis glutamato kiekis gali perstimuliuoti smegenis ir sukelti eksitotoksiškumą (excitotoxicity), kas sukelia ląstelių mirtį, kurios rezultatas traukuliai ir insultai. (1) Eksitotoksiškumas siejamas su tam tikromis chroniškomis ligomis, įskaitant išeminį insultą, epilepsiją, šoninę amiotrofinę sklerozę, Alzhaimerio ligą, Huntintono ligą, Parkinsono ligą. (2)

GABA naudojama daugumoje greitai slopinančių (inhibitory) sinapsėsių praktiškai kiekvienoje smegenų dalyje. Daug raminančių/slopinančių vaistų veikia per GABA poveikių didinimą. (3) Atitinkamai, glycine yra slopinantis (inhibitory) neuromediatorius nugaros smegenyse.

Acetylcholine buvo pirmas periferinėje ir centrinėje nervų sistemose atrastas neuromediatorius. Jis aktyvuoja skeleto raumenis somatinėje nervų sistemoje ir gali arba sužadinti arba slopinti vidaus organus autonominėje sistemoje. Ši medžiaga išsiskiria kaip mediatorius ties nervų-raumenų jungtimis. Paralyžuojantys strėlių nuodai curare veikia blokuodami perdavimą šiose sinapsėse. Acetylcholine taip pat veikia daug smegenų regionų, tačiau naudojasi skirtingų tipų receptoriais, įskaitant nikotino ir muscarino receptorius. (4)

Dopaminas smegenyse turi daug svarbių funkcijų. Tarp šių funkcijų yra motorinio elgesio (judėjimo) reguliavimas, su malonumu susijusi motyvacija bei emocinis susijaudinimas. Šis neuromediatorius užima svarbiausią vietą  atlygio sistemoje (reward system). Parkinsono liga siejama su žemu dopamino lygiu, o šizofrenija siejama su aukštu dopamino lygiu.

Serotoninas yra monoamino neuromediatorius. Didžioji jo dalis gaminama ir randama žarnyne (apie 90%), o likusi dalis centrinės nervų sistemos neuronuose. Jo funkcijos: reguliuoja apetitą, miegą, atmintį ir mokymasi, temperatūrą, nuotaiką, elgseną, raumenų susitraukimus. Turi įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai bei endokrininei sistemai. Manoma, kad serotoninas susijęs su depresija, nes kai kurie depresija sergantys pacientai turi žemą serotonino metabolitų lygį nugaros smegenų skystyje ir smegenų audiniuose. (5)

Norepinefrinas labiausiai veikia centrinę nervų sistemą per miego ciklus, koncentraciją, budrumą. Sintetinamas iš tirosino (tyrosine).

Epinefrinas (epinephrine) taip pat sintetinamas ir tirosino. Veikia per adrenalino liaukų kontrolę. Taip pat turi įtakos miegui per gebėjimą tapti bei išlikti budriu, taip pat per "kovok arba bėk atsaką".

Histaminas veikia centrinę nervų sistemą, tiksliau pogumburio (hypothalamus) pilkojo spenelio branduolį (tuberomammillary nucleus) ir centrinės nervų sistemos putliąsias ląsteles (CNS mast cells).

Dopamino ir serotonino gamybos ir poveikio vietos.
Šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Serotonin#/media/File:Pubmed_equitativa_hormonal.png

------------------------------
Pagrindiniai neuromediatoriai ir jų reguliuojami kognityviniai procesai bei elgsena.

Noradrenalino sistema: nerimas, susijaudinimas (atsibudimas, nemiegojimas), cirkadiniai ritmai, sąmoninga kontrolė ir darbinė atmintis (kartu su dopaminu), maitinimasis ir energijos homeostazė, smegeninė kvėpavimo kontrolė (medullary control of respiration), negatyvi emocinė atmintis, skausmo suvokimas (nociception), atlygis (maža rolė).

Dopamino sistema: susijaudinimas (atsibudimas, nemiegojimas), pasibjaurėjimas, sąmoninga kontrolė ir darbinė atmintis (kartu su noradrenalinu), emocijos ir nuotaika, dėmesys vedamas motyvacijos (motivational salience), motorinės funkcijos, pozityvus skatinimas, atlygis (pagrindinis mediatorius), prievarta, savisauga, malonumas, euforija, seksualinis susijaudinimas, orgazmas ir atsigavimo periodas (refractory period) per neuroendokrininį reguliavimą.

Histamino sistema: susijaudinimas (atsibudimas, nemiegojimas), maitinimasis ir energijos homeostazė, mokymasis, atmintis.

Serotonino sistema: susijaudinimas (atsibudimas, nemiegojimas), kūno temperatūros reguliavimas, emocijos ir nuotaikos, galimai įskaitant agresiją, maitinimasis ir energijos homeostazė, atlygis (maža rolė), sensorinis suvokimas.

Acetylcholino sistema: susijaudinimas (atsibudimas, nemiegojimas), emocijos ir nuotaika, mokymasis, motorinės funkcijos, dėmesys vedamas motyvacijos (motivational salience), trumpalaikė atmintis, atlygis (maža rolė).
------------------------

Kaip mėgstu sakyti, žinant ko trūksta, kas ir kodėl neveikia, kaip turėtų veikti, galima ieškoti būdų kaip tai atstatyti. Todėl manau, kad fiziologinės/psichologinės sutrikimų kilmės pažinimas labai padeda atrasti tinkamus būdus padėti asmenims su raidos ar autismo spektro sutrikimais, parinkti tinkamus ugdymo metodus, mitybą, maisto papildus ir pan.

Susiję įrašai: 
Neuromediatoriai: pagrindiniai terminai
Neuronai - funkcijos ir sandara. Pagrindinės sąvokos. 

Galvos smegenys: smegenų dalys ir smegenų centrai

Sinapsė: pagrindiniai terminai


Šaltiniai:
Pagrindinis šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Neurotransmitter
1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1609133/

2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3367503/
3) https://sleepfoundation.org/sleep-news/orexin-receptor-antagonists-new-class-sleeping-pill
4) http://www.ebi.ac.uk/interpro/potm/2005_11/Page2.htm
5) http://www.chm.bris.ac.uk/motm/serotonin/depression.htm

Kopijuoti šiame tinklaraštyje paskelbtą tekstinę, vaizdinę, garsinę ir kitokio pobūdžio medžiagą pateiktą šiame tinklapyje galima tik pridedant nuorodą į tinklapį (tinklaraštį).

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą