2017 m. gruodžio 16 d., šeštadienis

Sinapsė: pagrindiniai terminai

Sinapsė 
Sinapsė  (gr. σύν, syn 'kartu' + gr. ἅπτειν, haptein 'sugriebti, čiupti, paliesti') yra jungtis, kuri pritaikyta nerviniams signalams perduoti. Daugiausia yra tokių sinapsių, kurios yra tarp vieno neurono aksono ir kito neurono dendrito.

Kiti jungčių tipai

Jungtis tarp neuronų ir raumens ląstelių vadinama neuroraumenine sinapse.

Pagal veikimo principą yra išskiriami du sinapsės tipai: cheminės ir elektrinės
 Elektrinė sinapsė 
Elektrinės sinapsės struktūra nuo cheminės skiriasi tuo, kad nėra sinapsinio plyšio, postsinapsinė ir presinapsinė membranos yra susiglaudusios. Impulsas yra perduodamas jonams tekant plyšinės jungties kanalais. Būtent šiuo būdu impulsai daugiausia perduodami CNS nervais.


 Cheminė sinapsė
Sinapsę sudaro aksono svogūnėlio (sustorėjęs aksono galiukas) priešsinapsinė (presinapsinė) membrana, posinapsinė arba postsinapsinė membrana (kito neurono dendrito membrana) ir sinapsinis plyšys tarp jų.  Kuomet nervinis impulsas pasiekia aksono svogūnėlį, jo membrana tampa pralaidi jonams, kurie paveikia aktino filamentus taip, kad jie ima tempti sinapsines pūsleles, pripildytas mediatoriais, link presinapsinės membranos. Kai pūslelės susilieja su membrana, mediatoriai išsilieja į sinapsinį plyšį. Difuzijos būdu jie pasiekia postsinapsinę membraną ir susilieja su receptoriais.

Neuromediatorius ar neurotransmiteris – organizme susidarantis cheminis junginys, pernešantis nervinį impulsą tarp nervinių ląstelių (neuronų) cheminėse sinapsėse. Neuromediatoriaus poveikis pagrįstas sąveika su receptoriais. (5)

Neurotransmitoriaus pernešėjas (neurotransmitter transporter) - pagrindinė funkcija yra pernešti neurotransmitorius per sinapsių membraną ir nukreipti tolesnį transportavimą į tarplastelines vietas. Šiuo metu žinoma daugiau nei dvidešimt neutransmitorių pernešėjų tipų (3).

Susiję įrašai: 
Neuromediatoriai: pagrindiniai terminai
Neuronai - funkcijos ir sandara. Pagrindinės sąvokos. 

Galvos smegenys: smegenų dalys ir smegenų centrai

Sinapsė: pagrindiniai terminai


Šaltiniai:
1) https://lt.wikipedia.org/wiki/Nerv%C5%B3_sistema
2) https://en.wikipedia.org/wiki/Neurotransmitter_transporter
3) https://www.biopsychiatry.com/transporters.htm
4) https://en.wikipedia.org/wiki/Synapse
5) https://lt.wikipedia.org/wiki/Mediatorius_(biochemija)


Kopijuoti viešai paskelbtą tekstinę, vaizdinę, garsinę ir kitokio pobūdžio medžiagą pateiktą šiame tinklapyje galima tik pridedant nuorodą į tinklapį (tinklaraštį).

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą